Ekonomi

Gelir Yönetimi Başkanlığı’ndan ek MTV açıklaması

İnternet sitesinde yer alan açıklamada, “Ek MTV”nin, 6 Şubat 2023’te meydana gelen ve 11 ilde geniş çaplı yıkıma neden olan ve hayatları etkileyen deprem felaketinin yol açtığı zararları telafi etmek amacıyla oluşturulan yeni bir vergi olduğuna dikkat çekildi. yaklaşık 13 milyon kişiden oluşuyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan şu açıklama yapıldı:

“Anayasa Mahkemesi’nin ek motorlu taşıtlar vergisinin iptaline ilişkin bazı medya kuruluşlarının yalan ve yanıltıcı haberler yaptığının görülmesi nedeniyle, mükelleflerimizin gerçek anlamda bilgilendirilmesi adına aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunluluğu doğmuştur.

7456 sayılı Kanun’un 1’inci maddesi kapsamında oluşturulan Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne ilişkin Anayasa Mahkemesi’nde açılan davada henüz karar çıkmadı.

7456 sayılı Kanunla düzenlenen EK MTV, 6 Şubat 2023 tarihinde 11 ilde büyük yıkıma neden olan ve yaklaşık 13 milyon kişinin hayatını etkileyen deprem felaketinin yol açtığı kayıpların telafisi amacıyla oluşturulan yeni bir vergidir. insanlar.

Kanunun 1’inci maddesinin 5’inci fıkrasında verilen karar uyarınca, 31 Ağustos 2023 Perşembe günü sonuna kadar ödenmesi gereken ilave motorlu taşıtlar vergisinin ilk taksit ödeme süresi 2023 yılı sonuna kadar uzatıldı. Ödemeleri kolaylaştırmak amacıyla 6 Eylül 2023 Çarşamba günü.

Asılsız haberlere itibar edilmemesinin ve ödemelerinin ödeme süresi içinde yapılmasının mükelleflerimizin yararına olduğunu önemle hatırlatırız.”

 

tekkekoy-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu